Source Pravda.Ru

Champions League Matchday 5: CSKA sends Benfica out

Tonight Groups ABCD played and Matchday 5 is complete. Group A sees Manchester United through and Basel and CSKA fighting for the other place in the Champiopns or the Europa League. Benfica is eliminated, being the worst team in the Champions League this season after Anderlecht.

In Group B, Paris SG and Bayern are through; Celtic will probably go into Europa and Anderlecht out, depending on the last game. In Group C, Chelsea qualifies and Qarabag is out. In D, Barcelona is qualified and Juventus and Sporting CP will fight for the Europa League or continuation in the Champions.

Group A

CSKA Moskva 2 Benfica 0                         Basel 1 Manchester United 0

 

Played 5 Won Drawn Lost Goals For Goals Against Points

Manchester United 4 0 1 10 2 12

Basel 3 0 2 9 5 9

CSKA 3 0 2 7 8 9

Benfica 0 0 5 1 12 0

 

Group B

PSG 7  Celtic 1                                             Anderlecht 1 Bayern München 2

 

Played 5 Won Drawn Lost Goals For Goals Against Points

PSG 5 0 0 23 1 15

Bayern Munich 4 0 1 8 5 12

Celtic 1 0 4 5 16 3

Anderlecht 0 0 5 1 17 0

 

Group C

Atlético 2 Roma 0                                        Qarabag 0 Chelsea FC 4

 

Played 5 Won Drawn Lost Goals For Goals Against Points

Chelsea 3 1 1 15 7 10

Roma 2 2 1 8 6 8

Atlético 1 3 1 4 3 6

Qarabag 0 2 3 2 13 2

 

Group D

Sporting CP 3 Olympiacos 1                       Juventus 0 Barcelona 0

 

Played 5 Won Drawn Lost Goals For Goals Against Points

Barcelona 3 2 0 7 1 11

Juventus 2 2 1 5 5 8

Sporting CP 2 1 2 8 7 7

Olympiacos 0 1 4 4 11 1

 

Group E

Spartak Moskva 1 Maribor 1         Sevilla 1 Liverpool 1

 

Team  Played 5  Won Drawn Lost Goals for  Goals against Points

Sevilla 2 2 1 9 8 8

Liverpool 1 4 0 8 5 7

Spartak Moskva 1 3 1 9 6 6

Maribor 0 3 2 3 9 3

 

 

Group F

Manchester City 1 Feyenoord 0     Napoli 3 Shakhtar Donetsk 0

 

Team  Played 5  Won Drawn Lost Goals for  Goals against Points

Manchester City 5 0 0 13 3 15

Shakhtar Donetsk 3 0 2 7 8 9

Napoli 2 0 3 10 9 6

Feyenoord 0 0 5 3 13 0

 

Group G

Monaco 1 Leipzig 4                          Besiktas 1 FC Porto 1

Team  Played 5  Won Drawn Lost Goals for  Goals against Points

Besiktas 3 2 0 9 4 11

FC Porto 2 1 2 10 8 7

Leipzig 2 1 2 9 9 7

Monaco 0 2 3 4 11 2

 

Group H

APOEL 0 Real Madrid 6                Dortmund 1 Tottenham 2

Team  Played 5  Won Drawn Lost Goals for  Goals against Points

Tottenham Hotspur 4 1 0 12 4 13

Real Madrid 3 1 1 14 5 10

Dortmund 0 2 3 5 10 2

APOEL 0 2 3 2 14 2

  

Matchday 4

 

Group A

Manchester United 2 Benfica 0                    Basel 1 CSKA Moskva 2

 

Group B

Paris SG 5 Anderlecht 0                                Celtic 1 Bayern 2

 

Group C

Roma 3 Chelsea 0                                          Atlético 1 Qarabag 1

 

Group D

Olympiacos 0 Barcelona 0                             Sporting CP 1 Juventus 1

 

Group E

Liverpool 3 Maribor 0                                    Sevilla 2 Spartak Moskva 1

 

 

Group F

Shakhtar Donetsk 3 Feyenoord 1                  Napoli 2 Manchester City 4

 

Group G

Besiktas 1 Monaco 1                                     FC Porto 3 Leipzig 1

 

Group H

Dortmund 1 APOEL 1                                  Tottenham Hotspur 3 Real Madrid 1

 

Champions League Matchday 3

Group A

Benfica 0 Manchester United 1                    CSKA Moskva 0  Basel 2

Group B

Bayern Munich 3 Celtic  0                             Anderlecht 0 Paris Saint-Germain 4

Group C

Chelsea 3  Roma 3                                         Qarabag 0 Atlético Madrid 0

Group D

Juventus 2 Sporting CP 1                             Barcelona 3 Olympiacos 1

Group E

Maribor 1 Liverpool 1                                   Spartak Moskva 5 Sevilla1

Group F

Feyenoord 1 Shakhtar Donetsk 2                  Manchester City 2 Napoli 1

Group G

Leipzig 3 FC Porto 2                                     Monaco 1 Besiktas 2

Group H

Real Madrid 1 Tottenham Hotspur 1                        APOEL 1 Dortmund 1

  

Matchday 2

Group A

Basel 5  Benfica 0                                          CSKA 1 Moskva Manchester United 4

Group B

PSG 3 Bayern Munich 0                                Anderlecht 0 Celtic 3

Group C

Qarabag 1 Roma 2                                         Atlético 1 Chelsea 2

Group D

Sporting CP 0 Barcelona 1                            Juventus 2 Olympiacos 0

Group E

Sevilla 3 Maribor 0                                         Spartak Moskva 1 Liverpool 1

Group F

Napoli 3  Feyenoord  1                                  Manchester City 2  Shakhtar Donetsk 0

Group G

Besiktas 2 Leipzig 0                                       Monaco 0  FC Porto 3

Group H

Dortmund 1  Real Madrid 3                          APOEL 0  Tottenham Hotspur 3

  

Champions League: Matchday 1

Group A

Manchester United 3 Basel 0   Benfica 1 CSKA Moskva 2

Group B

Celtic 0 PSG 5   Bayern 3 Anderlecht 0

Group C

Roma 0 Atlético 0   Chelsea 6 Qarabag 0

Group D

Olympiacos 2 Sporting CP 3   Barcelona 3 Juventus 0

Group E

Liverpool 2 Sevilla 2   Maribor 1 Spartak Moskva 1

Group F

Shakhtar Donetsk 2 Napoli 1  Feyenoord 0 Manchester City 4

Group G

Porto 1 Besiktas 3  Leipzig 1 Monaco 1

Group H

Tottenham Hotspur 3 Dortmund 1   Real Madrid 3 APOEL 0

 

 

Europa League Matchday 4: Lokomotiv lose leadership, Zenit through

Lokomotiv had an unhappy matchday 4 in Group F, losing in Moscow to Sheriff and losing the leadership of the group. Zenit on the other hand remain in top place in Group L drawing with Rosenborg away and guaranteeing a place in the next phase.

 

 

Tables: Played 4 Won Drawn Lost Goals for Goals against Points

  

Group A

Slavia Praha 0 Villarreal 2                                                          Maccabi Tel-Aviv 0 Astana 1

Villarreal 2 2 0 7 3 8

Astana 2 1 1 7 4 7

Slavia Praha 1 2 1 4 5 5

Maccabi Tel-Aviv 0 1 3 0 6 1

  

Group B

Young Boys 0 Dinamo Kyiv 1                                     Partizan 2 Skënderbeu 0

D. Kyiv 3 1 0 9 5 10

Partizan 1 2 1 5 4 5

Young Boys 0 3 1 4 5 3

Skënderbeu 0 2 2 2 6 2

  

Group C

Istanbul Basaksehir 1 Hoffenheim 1                     Ludogorets 1 Sporting de Braga 1

Ludogorets 2 2 0 5 2 8

Braga 2 1 1 5 5 7

Hoffenheim 1 1 2 6 6 4

Istanbul Basaksehir 0 2 2 3 6 2

  

Group D

Rijeka 1 Austria Wien 4                                                              AEK 0 Milan 0

AC Milan 2 2 0 8 3 8

AEK 1 3 0 4 3 6

Austria Wien 1 1 2 8 11 4

Rijeka 1 0 3 7 10 3

  

Group E

Apollon 1 Atalanta 1                                                     Lyon 3 Everton 0

Atalanta 2 2 0 8 3 8

Lyon 2 2 0 7 3 8

Apollon 0 3 1 5 7 3

Everton 0 1 3 3 10 1

  

Group F

Kobenhavn 3 Zlin 0                                                       Lokomotiv Moslva 1 Moskva Sheriff 2

Kobenhavn 1 3 0 4 1 6

Sheriff 1 3 0 3 2 6

Lokomotiv Moskva 1 2 1 5 3 5

Zlin 0 2 2 1 7 2

  

Group G

FCSB (Steaua) 1 Hapoel Beer-Sheva 1                  Plzen 4 Lugano 1

FCSB 3 1 0 8 3 10

Plzen 2 0 2 9 8 6

Hapoel Beer-Sheva 1 1 2 5 7 4

Lugano 1 0 3 6 10 3

  

Group H

Arsenal 0 Crvena Zvezda 0                                         Köln 5 BATE 2

Arsenal 3 1 0 7 3 10

Crvena Zvezda 1 2 1 2 2 5

Köln 1 1 2 7 6 4

BATE 0 2 2 6 11 2

  

Group I

Vitória SC (Guimarães) 1 Marseille 0                    Salzburg 0 Konyaspor 0

Salzburg 2 2 0 4 1 8

Marseille 2 0 2 3 3 6

Vitória SC 1 1 2 4 5 4

Konyaspor 1 1 2 2 4 4

  

Group J

Hertha 2 Zorya 0                                                            Athletic (Bilbao) 1 Östersund 0

Östersund 2 1 1 5 3 7

Zorya 2 0 2 3 5 6

Athletic 1 2 1 3 3 5

Hertha Berlin 1 1 2 3 3 4

  

Group K

Vitesse 0 Zulte Waregem 2                                       Lazio 1 Nice 0

Lazio 4 0 0 9 3 12

Nice 2 0 2 9 5 6

Zulte Waregem 1 1 2 4 8 4

Vitesse 0 1 3 3 9 1

  

Group L

Real Sociedad 3 Vardar                0                                             Rosenborg 1 Zenit 1

Zenit 3 1 0 12 3 10

Real Sociedad 3 0 1 14 3 9

Rosenborg 1 1 2 5 9 4

Vardar 0 0 4 1 17 0

 

Europa League Matchday 3

 

Group A

Astana 4 Maccabi Tel-Aviv 0                                       Villarreal 2 Slavia Praha 2

Group B

Skënderbeu 0 Partizan 0                                             Dinamo Kyiv 2 Young Boys 2

Group C

Hoffenheim 3 Istanbul Basaksehir 1                       Braga 0 Ludogorets 2

Group D

AC Milan 0 AEK 0                                                            Austria Wien 1 Rijeka 3

Group E

Atalanta 3 Apollon 1                                                      Everton 1 Lyon 2

Group F

Sheriff 1 Lokomotiv Moskva 1                                  Zlin 1 Kobenhavn 1

Group G

Hapoel Beer-Sheva 1  FCSB (Steaua) 2                  Lugano 3 Plzen 2

Group H

BATE 1 Köln 1                                                                   Crvena Zvezda 0 Arsenal 1                         

Group I

Konyaspor 0 Salzburg 2                                                               Marseille 2 Vitória SC 1

Group J

Östersund 2 Athletic 2                                                                 Zorya 2 Hertha Berlin 1

Group K

Zulte Waregem 1 Vitesse 1                                        Nice 1 Lazio 3

Group L

Vardar 0 Real Sociedad 6                                             Zenit 3 Rosenborg 1

 

Matchday 2

Group A

Astana 1 Slavia Praha 1                                 Maccabi Tel-Aviv 0 Villarreal 0

Group B

Skënderbeu 1 Young Boys 1                      Partizan 2 Dinamo Kyiv 3

Group C

Braga 2 Istanbul Basaksehir 1     Ludogorets 2 Hoffenheim 1

Group D

AC Milan 3 Rijeka 2                                        AEK 2 Austria Wien 2

Group E

Lyon 1 Atalanta 1                                            Everton 2 Apollon 2

Group F

Lokomotiv Moskva 3 Zlin 0                         Sheriff 0 Kobenhavn 0

Group G

Plzen 3 Hapoel Beer-Sheva 1                     Lugano 1 FCSB (Steaua) 2

Group H

BATE 2 Arsenal 4                                             Köln 0 Crvena Zvezda 1

Group I

Konyaspor 2 Vitória SC 1                              Salzburg 1 Marseille 0

Group J

Athletic 0 Zorya 1                                            Östersund 1 Hertha Berlin 0

Group K

Nice 3 Vitesse 0                                                              Lazio 2 Zulte Waregem 0

Group L

Zenit 3 Real Sociedad 1                                Rosenborg 3 Vardar 1

  

Europa League Matchday 1

Group A

Slavia Praha 1 Maccabi Tel-Aviv 0             Villarreal 3 Astana 1

Group B

Young Boys 1 Partizan 1                                               Dinamo Kyiv 3 Skënderbeu 1

Group C

Istanbul Basaksehir 0 Ludogorets 0                        Hoffenheim 1 Braga 2

Group D

Rijeka 1 AEK 2                                                  Austria Wien 1 AC Milan 5

Group E

Apollon 1 Lyon 1                                                             Atalanta 3 Everton 0

Group F

Kobenhavn 0 Lokomotiv Moskva 0                         Zlin 0 Sheriff 0

Group G

FCSB (Steaua) 3 Plzen 0                                               H. Beer-Sheva 2 Lugano 1

Group H

Arsenal 2 Köln 1                                                              Crvena Zvezda 1 BATE 1

Group I

Vitoria SC 1 Salzburg 1                                  Marseille 1 Konyaspor 0

Group J

Hertha Berlin 0 Athletic 0                                            Zorya 0 Östersund 2

Group K

Vitesse 2 Lazio 3                                                             Zulte Waregem 1 Nice 5

Group L

Real Sociedad 4 Rosenborg 0                     Vardar 0 Zenit 5

 

 

 

Champions and Europa Leagues

Russia has four teams in UEFA competitions

In the Champions League the English contingent is biggest with 5 clubs representing the Premier League - Liverpool, Manchester United and Manchester City from the north and the London clubs Chelsea and Tottenham Hotspur (Spurs). Spain has 4 representatives and Germany, Italy and Portugal 3 each. CSKA and Spartak (both from Moscow) represent Russia.

This year in the same document we bring you all the European fixtures, scores and tables; the UEFA Champions and Europa Leagues, national championships, Super Cups and Cups, including links to last year's events. All the info you need on one page in the same place.

In the Champions League the English contingent is biggest with five clubs representing the Premier League - Liverpool, Manchester United and Manchester City from the north and the London clubs Chelsea and Tottenham Hotspur (Spurs). Spain has four representatives and Germany, Italy and Portugal three each. CSKA and Spartak (both from Moscow) represent Russia.

In the Europa League, Zenit and Lokomotiv Moskva fly the Russian flag. All information on the groups below

UEFA Champions League GROUPS

GROUP A

Benfica (Portugal) Manchester United (England) Basel (Switzerland) CSKA Moskva (Russia)

GROUP B

Bayern München (Germany) PSG (France) Anderlecht (Belgium) Celtic (Scotland)

GROUP C

Chelsea (England) Atlético Madrid (Spain) Roma (Italy) Qarabag (Azerbaijan)

GROUP D

Juventus (Italy) Barcelona (Spain) Olympiacos (Greece) Sporting Clube de Portugal (Portugal)

GROUP E

Spartak Moskva (Russia) Sevilla (Spain) Liverpool (England) Maribor (Slovenia)

GROUP F

Shakhtar Donetsk (Ukraine) Manchester City (England) Napoli (Italy) Feyenoord (Netherlands)

GROUP G

Monaco (France) FC Porto (Portugal) Besiktas (Turkey) Leipzig (Germany)

GROUP H

Real Madrid (Spain) Dortmund (Germany) Tottenham Hotspur (England) APOEL (Cyprus)

 

Countries

Azerbaijan (1) Qarabag

Belgium (1) Anderlecht

Cyprus (1)  APOEL

England (5) Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur

France (2) PSG, Monaco

Germany (3) Bayern München, Leipzig, Dortmund

Greece (1)  Olympiacos

Italy (3) Roma, Juventus, Napoli

Netherlands (1)  Feyenoord

Portugal (3) Benfica, Sporting CP, FC Porto

Russia (2) CSKA Moskva, Spartak Moskva

Scotland (1)  Celtic

Slovenia (1)  Maribor

Spain (4) Atlético Madrid, Barcelona, Sevilla, Real Madrid

Switzeland (1)  Basel

Turkey (1)   Besiktas

Ukraine (1)  Shakhtar Donetsk

 

Matches

Matchday 1 Tuesday September 12 Groups ABCD Wednesday September 13 Groups EFGH

Matchday 2 Tuesday September 26 (EFGH) Wednesday September 27 (ABCD)

Matchday 3 Tuesday October 17 (EFGH) Wednesday October 18 (ABCD)

Matchday 4 Tuesday October 31 (ABCD) Wednesday November 1 (EFGH)

Matchday 5 Tuesday November 21 (EFGH) Wednesday November 22 (ABCD)

Matchday 6 Tuesday December 5 (ABCD) Wednesday December 6 (EFGH)

Round of 16 First Leg February 13/14, 20/21 2018

Round of 16 Second Leg March 6/7, 13/14 2018

Quarter Finals First Leg April 3/4 Second Leg April 10/11

Semi-Finals First Leg April 24/25 Second Leg May 1/2

Final May 26 at NSC Olimpiyskiy Stadium, Kiev

 

UEFA Europa League GROUPS

GROUP A

Villarreal CF (Spain) Maccabi Tel-Aviv FC (Israel) FC Astana (Kazakstan) SK Slavia Praha (Czech Republic)

GROUP B

FC Dynamo Kyiv (Ukraine), BSC Young Boys (Switzerland), FK Partizan (Serbia), KF Skënderbeu (Albania)

GROUP C

Braga (Portugal), Ludogorets Razgrad (Bulgaria), TSG 1899 Hoffenheim (Germany), İstanbul Başakşehir (Turkey)

GROUP D

AC Milan (Italy),  FK Austria Wien (Austria), HNK Rijeka (Croatia), AEK Athens (Greece)

GROUP E

Lyon (France), Everton (England), Atalanta (Italy), Apollon Limassol (Cyprus)

GROUP F

København (Denmark), Lokomotiv Moskva (Russia), FC Sheriff Tiraspol (Moldova), Zlín (Czech Republic)

GROUP G

Viktoria Plzeň (Czech Republic), Fotbal Club Steaua București (Romania), Hapoel Beer-Sheva (Israel), Lugano (Switzerland)

GROUP H

Arsenal (England), BATE Borisov (Belarus), Köln (Germany), Crvena Zvezda (Serbia)

GROUP I

Salzburg (Austria), Marseille (France), Vitória SC (Portugal), Konyaspor (Turkey)

GROUP J

Athletic Club (Spain), Hertha Berlin (Germany), Zorya (Ukraine), Östersund (Sweden)

GROUP K

Lazio (Italy), Nice (France), SV Zulte Waregem (Belgium), Vitesse (Netherlands)

GROUP L

Zenit (Russia), Real Sociedad (Spain), Rosenborg (Norway), Vardar (Macedonia)

 

Countries

Albania (1) KF Skënderbeu

Austria (2) FK Austria Wien, Salzburg

Belarus (1) BATE Borisov

Belgium (1) Zulte Waregem

Bulgaria (1) Ludogorets Razgrad

Croatia (1) HNK Rijeka

Cyprus (1) Apollon Limassol

Czech Republic (3) SK Slavia Praha, Zlin, Viktoria Plzeň

Denmark (1) FC København

England (2) Everton, Arsenal

France (3) Lyon, Marseille, Nice

Germany (3) TSG 1899 Hoffenheim, Köln, Hertha Berlin

Greece (1) AEK Athens

Israel (2) Maccabi Tel-Aviv FC,  Hapoel Beer-Sheva

Italy (3) AC Milan, Atalanta, Lazio

Kazakstan (1) FC Astana

Macedonia (1) Vardar

Moldova (1) FC Sheriff Tiraspol

Netherlands (1) Vitesse

Norway (1) Rosenborg BK

Portugal (2) Braga, Vitória SC (Guimarães)

Romania (1) Fotbal Club Steaua București 

Russia (2) Lokomotiv Moskva, Zenit St. Petersburg

Serbia (2) FK Partizan, Crvena Zvezda

Spain (3) Villarreal CF, Athletic Club (Bilbao), Real Sociedad

Sweden (1) Östersund

Switzerland (2) BSC Young Boys, Lugano

Turkey (2) İstanbul Başakşehir, Konyaspor

Ukraine (2) FC Dynamo Kyiv, Zorya

 

Matches

Matchday 1 Thursday September 14

Matchday 2 Thursday September 28

Matchday 3 Thursday October 19

Matchday 4 Thursday November 2

Matchday 5 Thursday November 23

Matchday 6 Thursday December 7

Round of 32 First Leg February 15 2018

Round of 32 Second Leg February 22 2018

Round of 16 First Leg March 8 Second Leg March 15

Quarter Finals First Leg April 5 Second Leg April 12

Semi-Finals First Leg April 26 Second Leg May 3

Final May 16 at Parc Olympique Lyonnais, France

 

Photo

Por Alface - Obra do próprio, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17735699