Sport
Author`s name Timothy Bancroft-Hinchey

Europa League: Matchday 2

Europa League: Matchday 2. 45505.jpegThe twelve groups of four teams (48) have completed the second matchday. Rubin Kazan leads Group A on goal difference over Tottenham Hotspur FC. FC Lokomotiv Moskva is third in Group L after losing at home by two goals to nil against Anderlecht. We present the groups after Matchday 2:

Group A (Points, goals scored, goals against)

Matchday 2

FC Rubin Kazan 2   PAOK FC 2

Tottenham Hotspur FC 3  Shamrock Rovers FC 1

  

Matchday 1

 

PAOK FC (Greece) 0 Tottenham Hotspur FC (England) 0

Shamrock Rovers FC (Ireland) 0 FC Rubin Kazan (Russia) 3

 

FC Rubin Kazan                           4 - 5 - 2

Tottenham Hotspur FC               4 - 3 - 1

PAOK FC (Greece)                      2 - 2 - 2

Shamrock Rovers FC                   0 - 1 - 6

Group B

 

Matchday 2

 

FC Vorslka Poltava 1   Hannover 96 2

R. Standard de Liege 3  FC Kobenhavn 0

 

Matchday 1

Hannover 96 (Germany) 0 R. Standard de Liege (Belgium) 0

FC Kobenhavn (Denmark) 1 FC Vorskla Poltava (Ukraine) 0

 

Hannover 96                          4 - 2 - 1

R. Standard de Liege             4 - 3 - 0

FC Kobenhavn                        3 - 1 - 3

FC Vorskla Poltava                0 - 1 - 3

 

Group C

Matchday 2

 

Legia Warszawa 3   Hapoel Tel-Aviv FC 2

FC Rapid Bucuresti 1  PSV Eindhoven 3

 

Matchday 1

Hapoel Tel-Aviv FC (Israel) 0 FC Rapid Bucuresti (Romania) 1

PSV Eindhoven (Netherlands) 1 Legia Warszawa (Poland) 0

PSV Eindhoven                        6 - 4 - 1

Legia Warszawa                       3 - 3 - 3 

FC Rapid Bucuresti                 3 - 2 - 3

Hapoel Tel-Aviv FC               0 - 2 - 4

Group D

Matchday 2

FC Vaslui 2 FC Zurich 2

SC Portugal 2 SS Lazio 1

 

Matchday 1

FC Zurich (Switzerland) 0 Sporting Clube de Portugal (Portugal) 2

SS Lazio (Italy) 2 FC Vaslui (Romania) 2

 

Sporting Clube de Portugal            6 - 4 - 1

FC Vaslui                                        2 - 4 - 4

SS Lazio                                          1 - 3 - 4

FC Zurich                                        1 - 2 - 4

Group E                                 

Matchday 2

Maccabi Tel-Aviv 1  FC Dynamo Kyiv 1

Stoke City FC 2  Besiktas JK 1

Matchday 1

FC Dynamo Kyiv (Ukraine) 1 Stoke City FC (England) 1

Besiktas JK (Turkey) 5 Maccabi Tel-Aviv FC (Israel) 1

 

Stoke City FC                         4 - 3 - 2 

Besiktas JK                             3 - 6 - 3

FC Dynamo Kyiv                     2 - 2 - 2         

Maccabi Tel-Aviv FC             1 - 2 - 6

Group F

Matchday 2

FC Salzburg 3  SK Slovan Bratislava 0

Athletic Club (Bilbao) 2 Paris Saint-Germain FC 0

Matchday 1

SK Slovan Bratislava (Slovakia) 1 Athletic Club (Bilbao) (Spain) 2

Paris Saint-Germain FC (France) 3 FC Salzburg (Austria) 1

 

Athletic Club (Bilbao)            6 - 4 - 1

FC Salzburg                            3 - 4 - 3

Paris Saint-Germain FC        3 - 3 - 3

SK Slovan Bratislava            0 - 1 - 4

Group G        

Matchday 2

FC Metallist Kharkiv 1  AZ Alkmaar 1

Malmo FF Fk 1 Austria Wien 2

 

Matchday 1

AZ Alkmaar (Netherlands) 4 Malmo FF (Sweden) 1

FK Austria Wien (Austria) 1 FC Metalist Kharkiv (Ukraine) 2

 

AZ Alkmaar                             4 - 5 - 2

FC Metalist Kharkiv                4 - 3 - 2

FK Austria Wien                       3 - 3 - 3

Malmo FF                                  0 - 2 - 6

Group H

Matchday 2

 

SC Braga 1 Club Brugge KV 2

NK Maribor 1  Birmingham City FC 2

  

Matchday 1

Club Brugge KV (Belgium) 2 NK Maribor (Slovenia) 0

Birmingham City FC (England) 1 SC Braga (Portugal) 3

 

Club Brugge KV                  6 - 4 - 1

SC Braga                            3 - 4 - 3

Birmingham City FC          3 - 3 - 4

NK Maribor                        0 - 1 - 4

 

Group I

 

Matchday 2

 

Celtic FC 1  Unidese Calcio 1

Stade Rennais Club 1 Atlético de Madrid 1

 

Matchday 1

Udinese Calcio (Italy) 2 Stade Rennais FC (France) 1

Club Atlético de Madrid (Spain) 2 Celtic FC (Scotland) 0

 

Club Atlético de Madrid            4 - 3 - 1

Udinese Calcio                          4 - 3 - 2

Stade Rennais FC                      1 - 2 - 3

Celtic FC                                     1 - 1 - 3

 

Group J

Matchday 2

 

FC Schalke 04 3 Maccabi Haifa FC 1

AEK Larnaca FC 1  FC Steaua Bucuresti 1

 

Matchday 1

Maccabi Haifa FC (Israel) 1 AEK Larnaca FC (Cyprus) 0

FC Steaua Bucuresti (Romania) 0 FC Schalke 04 (Germany) 0

 

FC Schalke 04                         4 - 3 - 1

Maccabi Haifa FC                    3 - 2 - 3

FC Steaua Bucuresti               2 - 1 - 1

AEK Larnaca FC                       1 - 1 - 2

 

Group K

Matchday 2

 

FC Twente 4  Wisla Krakow 1

Odense BK 0  Fulham FC 2

 

Matchday 1

Wisla Krakow (Poland) 1 Odense BK (Denmark) 3

Fulham FC (England) 1 FC Twente (Netherlands) 1

 

FC Twente                              4 - 5 - 2

Fulham FC                               4 - 3 - 1

Odense BK                              3 - 3 - 3

Wisla Krakow                           0 - 2 - 7

 

 

Group  L

 

Matchday 2

FC Lokomotiv Moskva 0  RSC Anderlecht 2

AEK Athens FC 1 SK Sturm Graz 2

 

Matchday 1

  

SK Sturm Graz (Austria) 1 FC Lokomotiv Moskva (Russia) 2

RSC Anderlecht (Belgium) 4 AEK Athens FC (Greece) 1

 

RSC Anderlecht                   6 - 6 - 1

SK Sturm Graz                      3 - 3 - 3

FC Lokomotiv Moskva         3 - 2 - 3

AEK Athens FC                    0 - 2 - 6

 

Matchday 3 October 20

Timothy Bancroft-Hinchey

Pravda.Ru