Sport
Author`s name Timothy Bancroft-Hinchey

Europa League - Good results for Russian teams

A point for Kuban against Swansea City, Baldé scoring in stoppage time. Kuzmin scored the goal for Rubin Kazan, practically guaranteeing the Russian side passage to the next round; the third Russian team, Anzhi Makachkala, whose Karlen Mkrtchyan scored the winner after 94 minutes at Tromso.

Group A

Kuban 1 Swansea 1

St. Gallen 2 Valencia 3

After 4 games

Valencia 9 points, Swansea 8,  St. Gallen 3, Kuban 2,

Group B

PSV 2 Dinamo Zagreb 0

Ludogorets Razgrad 1  Chornomorets Odessa 1

After 4 games

Razgrad 8, PSV 7, Chornomorets 4, D. Zagreb 1

Group C

St. Liège 1 Salzburg 3

Esbjerg 1  Elfsborg 0

After 4 games

Salzburg 12, Esbjerg 9, St. Liege 1, Elfsborg 1

Group D

Rubin Kazan 1 Wigan 0

Maribor 0 Zulte-Waregem 1

After 4 games

Rubin 10, Wigan 5, Zulte-Waregem 4, Maribor 3

Group E

Pandurii 1 Fiorentina 2

Dnipro 2  Paços de Ferreira 0

After 4 games

Fiorentina 12, FC Dnipro 9, Paços de Ferreira 1, Pandurii 1

Group F

Maccabi Tel-Aviv 4  Eintracht Frankfurt 2

APOEL 2  Bordeaux 1

After 4 games

Eintracht Frankfurt 9, Maccabi Tel Aviv 7, Apoel Nicosia 4, Bordeaux 3

Group G

R. Wien 2 Genk 2

Thun 0  Dinamo Kyiv 2

After 4 games

Genk 8, Dynamo Kiev 7, Thun 4, Rapid Vienna 3

Group H

Sevilla 1 Liberec 1

Estoril 0 Freiburg 0

After 4 games

Sevilla 8, Liberec 6, Freiburg 3, Estoril 2

Group I

Guimarães 0 Betis 1

Rijeka 1 Lyon 1

After 4 games

Betis 8, Lyon 6, Guimarães 4, Rijeka 2

Group J

Legia 0 Trabzonspor 2

Lazio 2 Apollon 1

After 4 games

Trabzonspor 10, Lazio 8, Apollon 4, Legia 0

Group K

Tottenham 2 Sheriff 1

Tromso 0 Anzhi 1

After 4 games

Tottenham 12, Anzhi 7, Sheriff 2, Tromso 1

Group L

AZ Alzmaar 1  Shakhter 0

Maccabi Haifa 0  PAOK 0

After 4 games

AZ Alzmaar 7, PAOK 5, Shakhter 1, Maccabi Haifa 2

Next round: November 28

 Previous games

Group A

 

Swansea 1 Kuban 1

Valencia 5 St. Gallen 1

 

After 3 games

Swansea 7 points, Valencia 6, St. Gallen 3, Kuban 1.

  

Group B

 

Chornomorets 0 Razgrad Ludogorets 1

Dinamo Zagreb 0 PSV 0

 

After 3 games

Razgrad 7, PSV 4, Chornomorets 3, D. Zagreb 1

 

Group C

Elfsborg 1  Esbjerg 2

Salzburg 2 Standard Liege 1

 

After 3 games

Salzburg 9, Esbjerg 6, St. Liege 1, Elfsborg 1

 

Group D

Wigan 1 Rubin 1

Zulte Waregem 1 Maribor 3

 

After 3 games

Rubin 7, Wigan 5, Maribor 3, Zulte-Waregem 1

 

Group E

Paços de Ferreira 0  Dnipro 2

Fiorentina 3 Pandurii 0

 

After 3 games

Fiorentina 9, FC Dnipro 6, Paços de Ferreira 1, Pandurii 1

 

 

Group F

Bordeaux 2 Apoel Nicosia 1

Eintracht Frankfurt 2 Maccabi Tel-Aviv 0

 

After 3 games

Eintracht Frankfurt 9, Maccabi Tel Aviv 4, Bordeaux 3, Apoel Nicosia 1

 

 

Group G

Genk 1 Rapid Wien 1

Dynamo Kiev 3 Thun 0

 

After 3 games

Genk 7, Thun 4, Dynamo Kiev 4, Rapid Vienna 2

 

Group H

Liberec 1 Sevilla 1

Freiburg 1 Estoril Praia 1

 

After 3 games

Sevilla 7, Liberec 5, Freiburg 2, Estoril 1

 

Group I

Betis 1 Guimarães 0

Lyon 1 Rijeka 0

 

After 3 games

Betis 5, Lyon 5, Guimarães 4, Rijeka 1

 

Group J

Trabzonspor 2 Legia 0

Apollon 0 Lazio 0

 

After 3 games

Trabzonspor 7, Lazio 5, Apollon 4, Legia 0

 

Group K

  

Sheriff 0 Tottenham 2

Anzhi Makhachkala 1 Tromso 0

 

After 3 games

Tottenham 9, Anzhi 4, Sheriff 2, Tromso 1

 

Group L

Shakhter 1 AZ Alzmaar 1

PAOK 3  Maccabi Haifa 2

 

After 3 games

AZ Alzmaar 4, PAOK 4, Shakhter 1, Maccabi Haifa 1

 

Previous Games

 

Group A

Swansea 1 St. Gallen 0

Kuban Krasnodar 0 Valencia 2

Swansea 6 points, St. Gallen 3, Valencia 3, Kuban 0.

 

Group B

FC Chornomorets Odessa 0 PSV 2

Ludogorets Razgrad 3 Dinamo Zagreb 0

Razgrad 6, Chornomorets 3, PSV 3, D. Zagreb 0

 

Group C

Elfsborg 1 Standard Liege 1

Esbjerg fB 1 FC Red Bull Salzburg 2

Salzburg 6, Esbjerg 3, St. Liege 1, Elfsborg 1

 

Group D

Wigan 3 Maribor 1

Rubin Kazan 4 SV Zulte Waregem 0

Rubin 6, Wigan 4, Zulte-Waregem 1, Maribor 0

 

Group E

Dnipro 1 Fiorentina 2

Paços de Ferreira 1 Pandurii 1

Fiorentina 6, FC Dnipro 3, Paços de Ferreira 1, Pandurii 1

 

Group F

Apoel Nicosia 0 Eintracht Frankfurt 3

Bordeaux 1  Maccabi Tel Aviv 2

Eintracht Frankfurt 6, Maccabi Tel Aviv 4, Apoel Nicosia 1, Bordeaux 0

 

Group G

Genk 2 Thun 1

Rapid Vienna 2 Dinamo Kiev 2

Genk 6, Thun 3, Dynamo Kiev 1, Rapid Vienna 1

  

Group H

Sevilla 2 Freiburg 0

Slovan Liberec 2 Estoril-Praia 1

Sevilla 6, Liberec 4, Freiburg 1, Estoril 0

 

Group I

Rijeka 1 Betis 1

Lyon 1 Guimarães 1

Guimarães 4, Betis 2, Lyon 2, Rijeka 1,

  

 

Group J

Legia 0 Apollon 1

Trabzonspor 3 Lazio 3

Lazio 4, Trabzonspor 4, Apollon 3 Legia 0

  

Group K

Anzhi 0 Tottenham 2

Tromso 1 Sheriff 1

Tottenham 6, Sheriff 2, Tromso 1, Anzhi 1

  

Group L

Shakhter 2 Maccabi Hafa 2

AZ Alkmaar 1 PAOK Salonika 1

AZ Alzmaar 4, PAOK 4, Shakhter 1, Maccabi Haifa 1

 

Group A

St. Gallen 2 Kuban Krasnodar 0; Valencia 0 Swansea City 3

Group B

Dinamo Zagreb 1 Chornomorets Odessa 2; PSV 0 Ludogorets Razgrad 2

Group C

SV Salzburg 4 Elfsborg 0; Standard Liege 1 Esbjerg 2

Group D

Maribor 2 Rubin 5; Zulte-Waregem 0 Wigan 0

Group E

Fiorentina 3 Paços de Ferreira 0; Pandurii 0 Dnipro 1

Group F

Macc Tel-Aviv 0 Apoel Nicosia 0; Eintracht Frankfurt 3 Bordeaux 0

Group G

Thun 1 Rapid Vienna 0; Dynamo Kiev 0 Genk 1

Group H

SC Freiburg 2 Liberec 2, Estoril 1 Sevilla 2

Group I

Real Betis 0 Lyon 0; Guimarães 4 Rijeka 0

Group J

Lazio 1 Legia Warsawa 0; Apollon Limassol 1 Trabzonspor 2

Group K

Tottenham Hotspur 3 Tromso 0; Sheriff Tiraspol 0 Anzhi Makhachkala 0

Group L

PAOK Salonika 2 Shakhter Karagandy 1; Maccabi Haifa 0 AZ Alzmaar 1

  

The groups

Parte inferior do formulário

Group A

Swansea City (Wales), Kuban Krasnodar (RUS), St. Gallen (SWI), Valencia (SPA)

Group B

Dinamo Zagreb (CRO), Ludogorets Razgrad (BUL), PSV Eindhoven (NETHERLANDS), Chornomorets Odessa (UKR)

Group C

SV Salzburg (AUS), Esbjerg (DEN), Standard Liege (BEL), Elfsborg (SWE)

Group D

Rubin Kazan (RUS), Wigan (ENG), Zulte-Waregem (BEL), NK Maribor (SLO)

Group E

Dnipro Dnepropetrovsk (UKR), Fiorentina (ITA), Paços de Ferreira (POR), Pandurii Targu (ROM)

Group F

Eintracht Frankfurt (GER), Apoel Nicosia (CYP), Maccabi Tel-Aviv (ISR), Bordeaux (FRA)

Group G

Dynamo Kiev (UKR), Genk (BEL), Rapid Vienna (AUS), Thun (SWI)

Group H

Estoril Praia (POR), Liberec (CZE), SC Freiburg (GER), Sevilla (SPA)

Group I

Guimarães (POR), Lyon (FRA), Real Betis (SPA), Rijeka (CRO)

 Group J

Apollon Limassol (CYP), Lazio (ITA), Legia Warsawa (POL), Trabzonspor (TUR)

Group K

Anzhi Makhachkala (RUS), Sheriff Tiraspol (MOL), Tottenham Hotspur (ENG), Tromso (NOR)

Group L

AZ Alzmaar (NETHERLANDS), Maccabi Haifa (ISR), PAOK Salonika (GRE), Shakhter Karagandy (KAZ)

 

Timothy Bancroft-Hinchey

Pravda.Ru